Körülbelül ötvenen vesztették életüket a támadásban, az ENSZ jelentése szerint nem csak az oroszok tehetnek a tragédiáról.
Még a háború kezdeti szakaszában támadtak meg a Kreml által támogatott lázadók egy idősek otthonát Luhanszk régióban. Több tucat idős és fogyatékkal élő – sokuk ágyhoz kötött – beteg rekedt bent víz és áram nélkül. Az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) most jelentést adott ki az esetről, melyet az AP szemléz.
A március 11-ei támadás tüzet okozott, amely átterjedt az egész létesítményre, így a mozgásképtelen emberek megfulladtak. Mindössze néhány beteg és a személyzet néhány tagja tudott megszökni. Ők végül öt kilométeres gyaloglás után kaptak segítséget.
Még az atrocitásokkal egyébként is teli háborúban is kitűnt kegyetlenségével a Sztara Krasnyanka falu közelében lévő idősek otthona elleni támadás. Az ukrán hatóságok pedig azonnal azzal vádolták meg az orosz erőket, hogy több mint 50 sebezhető civilt öltek meg egy brutális és céltalan támadás során.
Szerhij Hajdaj luhanszki kormányzó például március 20-án a Telegram-csatornáján arról írt, hogy 56 embert öltek meg „cinikusan és szándékosan” az orosz megszállók, akik „közelről lőttek egy tankból”.
Irina Venediktova ukrán főügyész pedig közleményben reagált aznap az esetre. Azt írta: 56 idős ember halt meg az orosz erők és szövetségeseik „áruló akciója” következtében. Egyik nyilatkozat sem tesz említést arról, hogy ukrán katonák beléptek-e az otthonba a harcok kezdete előtt.
Úgy tűnik, nem ennyire egyszerű a helyzet
A friss ENSZ-jelentés szerint azonban az ukrán fegyveres erők nagy, sőt, talán egyenlő arányban viselik a felelősséget az idősek otthonában történtekért. Néhány nappal a támadás előtt ugyanis ukrán katonák foglaltak állást az idősek otthonában, gyakorlatilag célponttá téve az épületet.
Az ENSZ szerint a 71 beteg közül legalább 22 túlélte a támadást, de az elhunytak pontos száma továbbra sem ismert.
Az ENSZ Emberi Jogi Főbiztosságának jelentése nem foglal állást arról, hogy akár az ukrán katonák, akár a Moszkva által támogatott szeparatisták háborús bűnt követtek volna el. De aláhúzták, hogy az idősek otthonában zajló csata a jelképe lehet annak, amikor „emberi pajzsokat” használnak egyes katonai műveletek elleni védekezésre.
Figyelemre méltó, hogy míg Oroszországot folyamatosan kritikák érik a civil célpontokat ért támadások miatt, addig a mostani az első hivatalos dokumentum arról, hogy az ukrán fél is megszeghette a nemzetközi jog szabályait. Szakértők szerint ugyanis kötelességük lett volna evakuálni az idősek otthonát, mielőtt azt katonai célokra használják.
Címlapképünk illusztráció, harkivi romos épület egy orosz rakétatámadás után, 2022. július 6-án. Forrás: MTI/EPA/enlistment
Érdemes elolvasniMár 21.000 orosz háborús bűnt vizsgál Ukrajna
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy budapesti épület is bekerült Európa 6 legszebb látnivalója közé
Putyin szerint mindent be fognak vetni Ukrajna ellen, ha atomfegyverre tesznek szert
4 gólt szerzett, kiütéses győzelmet aratott a Fradi az Európa-ligában – VIDEÓ, KÉPEK
Vasco da Gama híres felfedező egyik hajójának maradványát találhatták meg
Újabb izgalmas jel a Marson: tényleg megtalálták az élet nyomait?
Hogyan voltak képesek a rómaiak térképek nélkül hatalmas távolságokat megtenni?